مشاوره پیش از ازدواج 

ازدواج یک نقطه عطف و یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی ماست. ازدواج یک آغاز است؛ آغازی از یک خانواده و تعهدی بلند مدت که به ما فرصت رشد و پرورش صفت از خودگذشتگی و کنار گذاشتن منیت را می دهد و بیش از آنکه پیوندی فیزیکی باشد، پیوندی روحی و احساسی است. این نوع پیوند و یگانگی است که ازدواج را متمایز می کند، چرا که با فردی که دوستش داریم رابطه مان را همیشگی می کنیم و این پیوند دائمی که دلیل آن عشق بوده است به ما آرامش می دهد، اما با وجود تمامی این نکات مثبت، این تصمیم زمانی باید گرفته شود که اطلاعات، دانسته ها و پختگی ما در برابر بزرگی این تصمیم کافی باشد. تصمیم های اندکی  مانند ازدواج در زندگی ما  هستند که با وجود مهم بودنشان سرتاسر عمر ما را تحت تاثیر قرار می دهند. اما متاسفانه بیشتر مردم، زمان و هزینه زیادی را صرف یک مراسم عروسی عالی می کنند تا یک ازدواج عالی ! ازدواج اغلب موجب ایجاد حس شادی در اکثریت می شود اما با این وجود، چالش های عمیقی را هم، همراه خود دارد،که نحوه مدیریت زوجین، ادامه دار بودن رابطه و یا بر هم خوردن آن را تعیین خواهد کرد. باید گفت که برای حفظ یک رابطه، نیاز هست تا دو نفر باورهای اشتباه و ناکارآمد خود را از ذهنشان بیرون بریزند و افکار بهتری را جایگزین کنند.

قبل از ازدواج قدرت و اختیار در تصمیم گیری بسیار است و می توان از تشکیل ساختار های مشکل زا دوری کرد، ما در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه اختیاری نداشته ایم اما معمار خانواده آتی خود خواهیم بود. هیچ چیزی در جهان نمی تواند زندگی انسان ها را بهتر و شاداب تر کند مگر افزایش ازدواج های موفق!

آیا فکر می کنید برای ازدواج آماده اید؟

لطفا به سوالات زیر با دقت پاسخ بدهید. 

آیا شما و پارتنرتان برای شروع یک زندگی مشترک هیجان زده اید، اما نگران تصمیمات و مشکلات آینده هستید؟ و این موضوع برای شما اضطراب زا است؟

آیا شما و شریک آینده زندگی تان قبلا روابط نافرفاجی را تجربه کردید و حالا نگران تکرار دوباره همان مسائل قبلی هستید؟

آیا شما و پارتنرتان از صحبت کردن در مورد تصمیمات مهم زندگی مانند :بچه دار شدن، اهداف بلند مدت حرفه ای و یا شخصی اجتناب می کنید؟

آیا آرزو می کنید که ای کاش بتوانید  زندگی مشترکان را با حسی سرشار از اعتماد و رابطه ای قوی،  مستحکم و دائمی شروع کنید؟

 مسلما آماده شدن برای یک زندگی مشترک می تواند موجب حس شور و اشتیاق در شما و شریک زندگیتان شود. اما به این نکته توجه کنید که حتی اگر رابطه شما سرشار از خواستن و عشق هم باشد ،هر یک از شما دغدغه ها و ابهامات شخصی خود را دارید که شاید هیچگاه به آنها توجه نکرده باشید و اجتناب از آنها موجب افزایش دغدغه فکریتان می شود و طبیعتا می تواند تنش زا باشد. ابهامات و سوالاتی مانند : اگر دیگه مثل سابق نباشیم چی؟ اگر دیگه اون از دید من بهترین نباشه چی ؟ اگر دیگه الهام بخش یکدیگر نباشیم چی؟ اگر همه چیز خیلی عوض بشه چی؟

اما جدا از تک تک این مسائل تصمیم ازدواج ،تصمیمی سرشار از مسئولیت پذیری و دغدغه فکری است. 

فکر کردن به برنامه ریزی جشن عروسی ، برنامه ریزی خانواگی ،آماده سازی و تامین مسائل مالی مسلما استرس زا است.

تحمل این استرس، می تواند منجر به از بین رفتن اولویت ها در رابطه شما شود و سردی یا فاصله بین شما ایجاد کند.

شاید حتی شما و شریک زندگی آینده تان فکر کنید که واقعا برای یکدیگر ساخته شده اید اما نگران حفظ آن بعد از ازدواج هستید. 

برای حل تمامی  مسائل مطرح شده بهتر است با یک مشاور ازدواج خوب صحبت کنید، پس لطفا این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

مشاوره ازدواج می تواند ما را راهنمایی کند تا انتخاب درستی داشته باشیم. مشاوران و روانشناسان در مراکز مشاوره ازدواج علاوه بر اینکه بر مسائل و مشکلات زندگی مشترک تسلط دارند، می توانند ویژگی های شخصیتی و اختلال های روان شناختی ای را تشخیص دهند که از چشم افراد غیر متخصص پنهان می مانند. این نوع مشاوره توسط متخصصانی که در این زمینه به تحصیل پرداخته اند ارائه می شود. طبق تحقیقات، تنها چیزی که می تواند بطور قابل ملاحظه ای احتمال طلاق را تا 50 % کاهش دهد، مشاوره قبل از ازدواج است. اغلب وقتی آن فرد خاص را برای ازدواج پیدا می کنیم، ممکن است اطلاعات زیادی از دید دیگران به ذهنمان هجوم بیاورند، دوستان شما و خانواده تان در مورد شریک زندگی آینده شما  واینکه چه فکری راجع به او می کنند نظر خواهند داد و راهکارها و باید و نباید های بسیاری را به شما می گویند. اما توجه داشته باشید، بهترین فردی که می تواند در  مورد ازدواج به شما راهنمایی بدهد یک فرد حرفه ایی است که تخصص و آموزش مرتبط با این زمینه را گذرانده است. یک روانشناس ازدواج  می تواند به شما کمک کند تا سوالات سختی را بپرسید که تا قبل از آمدن به مرکز مشاوره جسارت پرسیدن و یا روبرو شدن با آن را نداشته اید. یک مشاور قبل ازدواج خوب فردی است که  با کمک او احساسی ترین تصمیم زندگیتان را آگاهانه می گیرید.

مشاوره قبل از ازدواج ، یکی از انواع مشاوره و درمان است که به زوجین کمک می کند تا آمادگی لازم برای ازدواج را کسب کنند، که معمولا توسط مشاوران ازدواج و خانواده صورت میگیرد. مشاوره قبل از ازدواج استاندارد های لازم برای ازدواج دو نفر از جمله تطابق ها و ویژگی های سنتی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی ومذهبی ارائه می دهد. با این نوع مشاوره می توانید از این موضوع که شما و شریک زندگیتان رابطه ای سالم و پایدار را با یکدیگر دارید مطمئن شوید و به شما شانس بیشتری برای یک رابطه قدرتمند و راضی کننده داده می شود. خدمات مراکز مشاوره ازدواج در شناسایی و تشخیص ضعف هایی که ممکن است آینده ازدواج شما را دچار مشکل کند، کمک کننده خواهد بود. 

مسائلی که در مشاوره قبل ازدواج راجع به آنهاصحبت می شود شامل این موارد هستند: امور مالی ، ارتباطات ، ارزشها و عقاید ، نقش ها ، عاطفه و محبت ، رابطه جنسی ، میل به بچه دار شدن و تربیت کودک ، ارتباطات خانوادگی ، تصمیم گیری ، روش ها و فنون مقابله با خشم ،گذراندن اوقات فراغت ، اوقات با هم بودن، اهداف شغلی و حرفه ای ، مکان زندگی و  موارد دیگری که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج بررسی می شوند شامل آرزو ها، تمایلات، توقعات، خط قرمز ها و... است)

مشاوره پیش از ازدواج نه تنها می تواند در مسائلی که قبل از ازدواج پیش می آید راهگشا باشد ، بلکه به شما در چگونگیمدیریت چالشهایی که بعد از ازدواج ظهور خواهند کرد ،کمک می کند. 

در مشاوره قبل ازدواج مشاور روانشناس ازدواج طی جلساتی به صورت انفرادی و زوجی، به هر دو نفر مشاوره می دهد، از آزمون های معتبری به صورت کتبی استفاده می شود که تحلیل دقیق آن ها، احتمال موفق بودن ازدواج را بررسی می کنند. این آزمون های روانشناختی به منظور شناخت زیر ساخت های شخصیتی طرفین به کار می روند. هدف اساسی مشاوره پیش ازدواج این هست که هر گونه تعارض و اختلاف احتمالی و بالقوه ای که می تواند در رابطه مشکل ساز باشد تشخیص داده شود، قبل از آنکه به موضوعی اساسی تبدیل بشود. روانشناس مشاور قبل ازدواج کمک می کند تا زوجین یک رابطه سالم را از ابتدا پایه گذاری کنند.

با تبادل نظر و بحث کردن در مورد تفاوت ها و انتظاراتتان به همراه یک روانشناس مشاور ازدواج ، شما و شریک زندگیتان می توانید یکدیگر را بهتر درک و حمایت کنید.

کاملا طبیعی است که فکر می کنید نیاز به مشاوره ازدواج دارید.

تمامی زوج ها در روابطشان فراز و فرودهای بسیاری را تجربه می کنند، بخصوص قبل از شروع زندگی مشترک که اولین ها و مهم ترین اختلافات نمود پیدا می کنند. برنامه ریزی و تدارک مراسم عروسی ، پیوستن دو خانواده جدید به یکدیگر؛ انتظارات و فشاری که از طرف خانواده ها به زوج ها  وارد می شود، انتظاراتی مانند اینکه به عنوان یک زوج در حال ازدواج همیشه باید شاد و خندان به نظر برسند و.. که میتواند نگران کننده باشند. اما زمانی که این انتظارات و نگرانی ها دیده نشوند، زوجین ممکن است به خودشان شک کنند که شاید آنگونه که فکر می کردند برای یکدیگر مناسب نیستند!

اما خبر خوب این هست که با کمک یک مشاور روانشناس قبل ازدواج خوب ، آگاه و متخصص ، شما و پارتنرتان می توانید به درک عمیق تری از رابطه تان برسید، و برای یک ازدواج عاشقانه برنامه ریزی کنید.

7 فایده مشاوره قبل از ازدواج

تشخیص نقاط قوت زوجین و رشد آن

بررسی ویژگی های شخصیتی

تقویت مهارت های ارتباطی

حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس

بررسی گذشته و تاریخچه خانوادگی هر یک

بررسی مسائل مالی

بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی

 

 

ما را دنبال کنید