حمله پنیک و وحشت زدگی

حمله پنیک یا وحشت زدگی این روزها بسیار فراگیر است و افراد زیای به مراکز مشاوره مراجعه می کنند. پنیک نوعی بیماری از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانیِ وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها مشخص می‌شود. این حملات که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند، با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی نفس و فشردگی در قفسه سینه، لرزش، احساس از دست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکته قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند

حمله پنیک و وحشت زدگی چه نشانه هایی دارد؟

 • افزایش ضربان قلب و احساس تپش قلب شدید در سینه
 • احساس نگرانی و اضطراب شدید
 • احساس كوتاه شدن و تند شدن تنفس و تنگی نفس
 • احساس ناپایداری در سر و احساس سرما یا گرمای زیاد در بدن
 •  لرزش و ارتعاش شدید در تمام یا برخی نقاط بدن
 •  حساس شدن و كرختی در بدن و بروز احساسات غیر واقعی در بدن
  ترس از دست دادن كنترل و دیوانه شدن و ترس از مردن

 

تشخیص افتراقی

معمولا حملات پانیک برای اکثر افراد چند مرتبه در طول زندگیشان رخ می‌دهد ولی دلیلی بر اینکه آن افراد مبتلا به این بیماری هستند نیست. در صورتی که تعداد این مراتب زیاد شد زمانی است که شما باید برای تست ابتلا به این اختلال نزد روانشناس بروید.

 • حملات پانیک باید مکرر و غیرمنتظره باشد.
 • حداقل یکی از حملات شما یک ماه یا بیشتر با نگرانی مداوم در مورد حمله دیگری دنبال شده باشد. ترس مداوم از عواقب یک حمله، مانند از دست دادن کنترل، حمله قلبی یا “دیوانه شدن”؛ یا تغییرات قابل توجهی در رفتار شما، مانند اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید ممکن است باعث حمله پانیک شود.
 • حملات پانیک شما ناشی از مصرف مواد مخدر یا مواد دیگر، یک وضعیت پزشکی، یا وضعیت سلامت روان دیگری مانند فوبیای اجتماعی یا اختلال وسواس فکری-اجباری نباشد.

اگر حملات پانیک دارید اما اختلال پانیک تشخیص داده نشده است، همچنان می توانید از درمان بهره مند شوید. اگر حملات پانیک درمان نشوند، می توانند بدتر شوند و به اختلال پانیک یا فوبیا تبدیل شوند.

بهترین روش درمان پنیک چیست؟

درمان پنیک می تواند به کاهش شدت و دفعات حملات پانیک کمک کند و عملکرد شما را در زندگی روزمره بهبود بخشد. گزینه های اصلی درمان پانیک روان درمانی و دارودرمانی هستند. یک یا هر دو نوع درمان ممکن است توصیه شود، بسته به ترجیح شما، سابقه شما، شدت اختلال هراس شما و اینکه آیا شما به درمانگرانی که آموزش ویژه در درمان اختلالات هراس دارند دسترسی دارید یا خیر.

روان درمانی پانیک

روان‌درمانی به عنوان اولین درمان موثر برای حملات پانیک و اختلال پانیک در نظر گرفته می‌شود. روان درمانی می تواند به شما در درک حملات پانیک و اختلال پانیک کمک کند و یاد بگیرید که چگونه با آنها کنار بیایید.

نوعی از روان درمانی به نام رفتار درمانی شناختی می تواند به شما کمک کند از طریق تجربه خود یاد بگیرید که علائم هراس خطرناک نیستند. درمانگر به شما کمک می کند تا به تدریج علائم حمله پانیک را به روشی ایمن و تکراری دوباره ایجاد کنید. به طوری که در هنگام وحشت دیگر احساس خطر نمی کنید. درمان موفقیت آمیز همچنین می تواند به شما کمک کند بر ترس از موقعیت هایی که به دلیل حملات پانیک از آنها اجتناب کرده اید غلبه کنید.

 

ما را دنبال کنید